Cegły szamotowe to materiały budowlane o doskonałych właściwościach izolacyjnych. Są one odporne na działanie bardzo wysokiej temperatury powietrza. Produkty te można wykorzystać do budowy pieców dwufunkcyjnych, jednofunkcyjnych, a także tych z komorą spalania. Cegła szamotowa może być także użyta do wykonania drzwiczek pieca. To materiał budowlany, który nie ulega uszkodzeniu, nawet w temperaturze 1350 stopni. Zastosowanie do jego produkcji betonu szamotowego gwarantuje, że wyrób ten na długo zachowa swoje pierwotne właściwości. Dobrej jakości cegły szamotowe są przeznaczone do wykładania nimi kominków, pieców i palenisk. Posiadają one wysoką efektywność energetyczną, dzięki czemu ułatwiają przyrządzanie różnego typu potraw. Z drugiej strony mają one niskie przewodnictwo ciepła. Oznacza to, że temperatura, która powstaje wewnątrz pieca, nie przedostaje się poza jego obręb.
Dlaczego warto stosować cegły szamotowe do budowy pieców gastronomicznych?
Nowoczesne cegły szamotowe to materiał stworzony do budowy pieców gastronomicznych, które mogą znajdować się w ogródkach przynależących do danej restauracji lub kawiarni. Wyroby te są odporne na uszkodzenia mechaniczne, naprężenia termiczne i działanie środków chemicznych. Świetnie sprawdzą się one w piecach opalanych gazem ziemnym, elektrycznych, a także tych opalanych drewnem lub węglem. Cegły szamotowe o większej gęstości są odporne na ścieranie i zabiegi czyszczące z zastosowaniem środków chemicznych. Łatwo usunąć z ich powierzchni pozostałości po spalaniu się drewna lub węgla. Wysoka zawartość tlenku glinu i krzemionki, którą posiadają cegły szamotowe, gwarantuje ich ogniotrwałość, a także wysokie właściwości izolacyjne.
Jakie zalety mają cegły szamotowe?
Dobrej jakości cegły szamotowe są odporne nie tylko na działanie bardzo wysokiej temperatury, powstającej w trakcie procesu spalania. Produkty te sprawdzają się także w piecach, w których temperatura utrzymywana jest na stałym, stosunkowo niskim poziomie. Dzięki wysokiemu współczynnikowi izolacji, cegły szamotowe eliminują problem gwałtownego wzrostu temperatury, co mogłoby doprowadzić do przypalenia potraw poddanych obróbce cieplnej w wybranym modelu pieca, opalanego drewnem lub węglem. Warto dodać, że codzienne rozpalanie ognia w piecach tego rodzaju, wymaga czyszczenia komory, w której gromadzi się popiół. Dlatego też dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie cegieł krzemionkowych. Dzięki swojej strukturze ułatwiają one utrzymanie wybranego modelu pieca w czystości.